czarnuszka

Co to jest czarnuszka?

Ludzie od tysięcy lat stosują czarnuszkę w celach terapeutycznych. Badania sugerują, że olej ten może oferować wiele korzyści zdrowotnych i kosmetycznych, takich jak wspomaganie odchudzania, poprawa stanu skóry, a nawet leczenie raka i cukrzycy.

W niniejszym artykule przyjrzymy się nauce stojącej za korzyściami płynącymi z zastosowania czarnuszki i zbadamy możliwe skutki uboczne i zagrożenia.

Co to jest czarnuszka?

Czarnuszka ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Znana jest również jako czarny kminek, kalonji i nasiona czarnej cebuli. Pochodzi z Nigella sativa, małej rośliny o blado fioletowych, niebieskich lub białych kwiatach, która rośnie w Europie Wschodniej, Azji Zachodniej i na Bliskim Wschodzie.

Ludzie od tysięcy lat wykorzystują malutkie czarne nasiona owoców N. sativa jako naturalny środek zaradczy. Nasiona te mogą również dodawać smaku do curry, ogórków i chleba w podobny sposób jak kminek czy oregano. Czarnuszka zawiera tymochinon, który jest przeciwutleniaczem i związkiem przeciwzapalnym, który może mieć również właściwości redukujące nowotwory.

Ludzie mogą spożywać czarnuszkę w formie kapsułek lub stosować ją miejscowo, aby poprawić stan skóry. Olej można również dodawać do olejków do masażu, szamponów, domowych produktów do pielęgnacji skóry i zapachów. Wysokiej jakości czarnuszka nadaje się również do stosowania w gotowaniu, pieczeniu i napojach.

Zalety czarnuszki

obiad z czarnuszką

Naukowcy o różnych specjalnościach badali możliwe korzyści płynące z zastosowania czarnuszki. Należy jednak zauważyć, że w wielu dotychczasowych badaniach wykorzystano komórki lub zwierzęta jako modele, a dostępne badania nad wpływem czarnuszki na człowieka są ograniczone.

Korzyści dla utraty wagi

Badania wykazały, że suplementacja czarnuszki może pomóc obniżyć wskaźnik masy ciała (BMI). Uczestnicy badania nie zgłaszali żadnych poważnych skutków ubocznych po zażyciu tego suplementu. Przegląd systematyczny opublikowany w “Journal of Diabetes & Metabolic Disorders” w 2013 r. wykazał, że czarnuszka może być skuteczna w walce z otyłością.

Korzyści dla skóry

Czarnuszka nasion może być korzystny dla osób z następującymi schorzeniami skóry:

Egzema: Według niewielkiego badania z 2013 roku, w którym porównano korzyści terapeutyczne N. sativa z korzyściami płynącymi z przyjmowania leków na receptę, czarnuszka może zmniejszyć nasilenie egzemy rąk.

Trądzik: Badania sugerują, że przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie czarnuszki może poprawić stan skóry podczas trądziku. W jednym z badań 58 procent uczestników oceniło swoją reakcję na ten lek jako dobrą, podczas gdy 35 procent uznało, że ich wyniki były umiarkowane.

Łuszczyca: Badanie z 2012 r. na myszach sugeruje, że olejek ten może mieć również działanie antyseptyczne. Czarnuszka może również nawilżać włosy, zmiękczać skórę i działać nawilżająco, chociaż brak jest dowodów naukowych potwierdzających te korzyści.

Korzyści dla warunków zdrowotnych

Olej z czarnych nasion może być również korzystny w niektórych przypadłościach zdrowotnych, w tym następujących:

Rak – Ostatnie badania wykazały, że tymochinon w czarnuszce może wpływać na zaprogramowaną śmierć komórek, lub apoptozę, w kilku typach komórek nowotworowych. Należą do nich rak mózgu, białaczka i komórki raka piersi. Jednak większość badań nad wpływem czarnuszki na raka wykorzystuje komórki, a nie żywych ludzi, więc naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak skuteczny może być olej w leczeniu ludzi z rakiem.

Funkcje wątroby i nerek – Według badań przeprowadzonych w 2013 r. na szczurach, czarnuszka może zmniejszyć komplikacje związane z chorobami wątroby i nerek oraz poprawić strukturę organów. Badacze nie wiedzą, czy te efekty wystąpiłyby również u ludzi.

Cukrzyca – Zgodnie z artykułem w Journal of Endocrinology & Metabolism, czarnuszka może mieć właściwości przeciwcukrzycowe i poprawiać poziom cukru we krwi. W badaniu tym ponownie wykorzystano modele zwierzęce, dlatego konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia skuteczności oleju u ludzi.

Niepłodność – Kontrolowane placebo badanie kliniczne na mężczyznach z nieprawidłowymi plemnikami i niepłodnością wykazało, że czarnuszka może poprawić ruch plemników i zwiększyć liczbę plemników oraz objętość nasienia.

Skutki uboczne i ryzyko

lekarz

Ludzie nie powinni używać czarnuszki zamiast leków. Chociaż czarnuszka wydaje się oferować pewne korzyści zdrowotne, suplement ten nie zastępuje leków. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ziołowych suplementów, takich jak czarnuszka.

Lekarz może udzielić porady na temat możliwych interakcji z lekiem, a także omówić potencjalne korzyści i skutki uboczne suplementu. Istotne jest, aby nigdy nie zaprzestać przyjmowania leków bez porady lekarza.

Jak w przypadku każdego suplementu, kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny porozmawiać ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy czarnuszka jest dla nich odpowiednia przed jej użyciem.

W przypadku stosowania miejscowego, czarnuszka może powodować u niektórych osób wysypkę alergiczną. Dlatego ważne jest, aby najpierw przetestować ją na małym fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie wywołuje reakcji.

Ludzie muszą również dbać o to, aby olej trzymać z dala od oczu, nozdrzy i innych wrażliwych części ciała.

Połykanie czarnuszki może czasami prowadzić do problemów trawiennych, takich jak rozstrój żołądka, zaparcia i wymioty. Aby uzyskać najbezpieczniejszą i najbardziej korzystną czarnuszkę, zawsze wybieraj wysokiej jakości, organiczny olej, który jest w 100% czysty i posiada certyfikat USDA.

Podsumowanie

Ludzie od tysięcy lat stosują czarnuszkę w celach terapeutycznych. Wiele badań wykazało, że może ona przynosić korzyści zdrowotne i kosmetyczne w różnych stanach chorobowych i skórnych, chociaż badania te często wykorzystują raczej modele zwierzęce lub komórkowe niż ludzkie. Więcej badań nad skutkami działania N. sativa u ludzi jest konieczne, aby potwierdzić jego korzyści.

Przed zastosowaniem czarnuszki zawsze należy skonsultować się z lekarzem i wybrać 100% czysty, terapeutyczny, organiczny olej z certyfikatem USDA. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) nie monitoruje ziół i suplementów pod względem jakości i czystości, dlatego przy zakupie tych produktów należy zachować ostrożność.

Wiele sklepów medycznych sprzedaje czarnuszkę i jest ona dostępna w formie płynnej i w kapsułkach w Internecie.