adwiuwanty nawozy

Co warto wiedzieć o adiuwantach?

Współczesne rolnictwo sięga po wiele rozmaitych środków chemicznych, dzięki którym można liczyć na zdecydowanie większe plony. Do środków, które stosowane są coraz częściej zalicza się adiuwanty, w tym adiuwanty do herbicydów. Jakie są ich rodzaje? Dlaczego warto je stosować?

Czym są adiuwanty?

Adiuwanty to substancje, które określa się również mianem wspomagaczy. Ich zadaniem jest wpływanie na działanie środków stosowanych w rolnictwie bądź zmienianie ich właściwości. I tak adiuwanty do herbicydów wpływają na działanie chwastobójcze zastosowanego środka. Poszczególne rodzaje adiuwantów różnią się między sobą, a tym samym wywierają różny wpływ na stosowane w rolnictwie preparaty.

Jakie są rodzaje adiuwantów?

Stosowane obecnie adiuwanty dzieli się na:

  • surfaktanty;
  • adiuwanty olejowe;
  • sole amonowe.

Surfaktanty to związki powierzchniowo czynne. Ich cechą charakterystyczną jest adsorbowanie się na powierzchni środków, do których zostały dodane. Sole amonowe to z kolei adiuwanty, które często dodaje się do mieszanek zbiorników stosowanych preparatów, w których znajdują się już adiuwanty olejowe bądź surfaktanty. Sole amonowe to między innymi:

  • siarczan amonu;
  • mocznik.

Obecnie w sprzedaży znaleźć można wszystkie rodzaje adiuwantów, co oznacza, że ich zakup nie stanowi najmniejszego problemu.

Jakie jest działanie adiuwantów?

Adiuwanty mają przede wszystkim za zadanie zwiększyć skuteczność stosowanych w rolnictwie preparatów. Dzięki nim zmniejsza się znacząco napięcie powierzchniowe kropel stosowanych oprysków, co przekłada się na efektywniejsze pokrycie preparatem powierzchni, która jest opryskiwana.

Adiuwanty – w tym również adiuwanty do herbicydów – sprawiają, że stosowany preparat zdecydowanie lepiej przylega do rośliny. Zyskuje również większą rozpuszczalność. Adiuwanty skutecznie chronią przed krystalizacją cieczy na rośliny, co przekłada się bezpośrednio na jej wolniejsze wysychanie. Wszystko to oznacza większą skuteczność stosowanego preparatu, na czym zależy każdemu, kto sięga po tego rodzaju środki. Adiuwanty przyczyniają się w związku z tym do uzyskiwania większych plonów.

Gdzie kupić adiuwanty?

Osoby zainteresowane zakupem adiuwantów nie muszą się dzisiaj martwić. Kupić można je bez większych problemów. Wystarczy postawić na dobry sklep prowadzący sprzedaż środków ochrony roślin. W renomowanym sklepie znaleźć można naprawdę szeroki wybór tego rodzaju środków, co pozwala na wybór tych najbardziej dopasowanych do potrzeb. Co ważne, obecnie adiuwanty można kupić w sklepach internetowych, co oznacza brak konieczności wychodzenia z domu.

Współczesne rolnictwo mocno różni się od tego, które znane było kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj rolnicy mają do dyspozycji całe mnóstwo środków, dzięki którym uprawa zboża, ziemniaków czy kukurydzy będzie dużo bardziej efektywna. Dostępne adiuwanty skutecznie poprawiają właściwości środków ochrony roślin, a ich zakup jest dzisiaj naprawdę prosty.