śniadanie z owocami

Dieta wątrobowa – co jeść?

Istnieją dwa główne rodzaje stłuszczenia wątroby – alkoholowa i bezalkoholowa choroba wątroby. Stłuszczenie wątroby dotyka prawie jedną trzecią dorosłych Amerykanów i jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do niewydolności wątroby. Bezalkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęściej diagnozowane u tych, którzy są otyli lub prowadzą siedzący tryb życia i tych, którzy mają wysoko przetworzoną dietę.

Jednym z głównych sposobów leczenia stłuszczenia wątroby, niezależnie od jego rodzaju, jest dieta. Jak sama nazwa wskazuje, stłuszczenie wątroby oznacza, że masz zbyt dużo tłuszczu w wątrobie. W zdrowym organizmie wątroba pomaga usuwać toksyny i produkuje żółć, białko trawienne. Stłuszczenie wątroby uszkadza wątrobę i uniemożliwia jej pracę tak dobrze, jak powinna.

Ogólnie rzecz biorąc, dieta w przypadku stłuszczenia wątroby obejmuje:

 • dużo owoców i warzyw
 • rośliny wysokobłonnikowe, takie jak rośliny strączkowe i pełnoziarniste
 • bardzo mało dodatku cukru, soli, tłuszczu, rafinowanych węglowodanów i tłuszczów nasyconych
 • żadnego alkohol

Dieta niskotłuszczowa, niskokaloryczna może pomóc w utracie wagi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia stłuszczenia wątroby. Idealnie byłoby, gdybyś w razie nadwagi dążył do zrzucenia co najmniej 10 procent wagi ciała.

12 pokarmów i napojów, które należy spożywać na diecie wątrobowej

Oto kilka produktów spożywczych, które należy włączyć do swojej zdrowej diety wątrobowej:

1. Kawa do obniżenia nieprawidłowych enzymów wątrobowych

Badania wykazały, że osoby pijące kawę mają mniejsze uszkodzenia wątroby niż ci, którzy nie piją tego napoju zawierającego kofeinę. Kofeina wydaje się zmniejszać ilość nieprawidłowych enzymów wątrobowych u osób zagrożonych chorobami wątroby.

2. Substancje zielone zapobiegające gromadzeniu się tłuszczu

Brokuły mogą pomóc zapobiec gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie. Jedzenie większej ilości zieleniny, takiej jak szpinak, brukselka i jarmuż, może również pomóc w ogólnej utracie wagi.

3. Tofu, żeby zmniejszyć nagromadzenie tłuszczu

Badania na szczurach przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois wykazały, że białko sojowe, które jest zawarte w żywności takiej jak tofu, może zmniejszyć odkładanie się tłuszczu w wątrobie. Ponadto, tofu ma niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość białka.

4. Ryby na stan zapalny i poziom tłuszczu

Tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki, tuńczyk i pstrąg są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą pomóc poprawić poziom tłuszczu w wątrobie i obniżyć stan zapalny. 

5. Owsianka na energię

Węglowodany z pełnych ziaren jak płatki owsiane dostarczają organizmowi energii. Ich zawartość błonnika również nasyca Cię, co może pomóc utrzymać Twoją wagę.

6. Orzechy włoskie dla poprawy stanu wątroby

Te orzechy są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Badania sugerują, że osoby ze stłuszczeniem wątroby, które jedzą orzechy włoskie poprawiły testy funkcji wątroby.

7. Awokado, które pomaga chronić wątrobę

Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, a badania sugerują, że zawiera ono substancje chemiczne, które mogą spowolnić uszkodzenie wątroby. Są one również bogate w błonnik, który może pomóc w kontroli wagi. 

8. Mleko i inne nabiały niskotłuszczowe chroniące przed uszkodzeniami wątroby

Nabiał jest bogaty w białko serwatki, które może chronić wątrobę przed dalszymi uszkodzeniami, według badań przeprowadzonych w 2011 roku na szczurach.

9. Nasiona słonecznika dla przeciwutleniaczy

Te nasiona są bogate w witaminę E, przeciwutleniacz, który może chronić wątrobę przed dalszymi uszkodzeniami.

10. Oliwa z oliwek do kontroli wagi

Ten zdrowy olej jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Jest zdrowszy do gotowania niż margaryna czy masło. Badanie stwierdza, że oliwa z oliwek pomaga obniżyć poziom enzymów wątrobowych i kontrolować wagę. 

11. Czosnek, który pomaga obniżyć masę ciała

To zioło nie tylko dodaje smaku do żywności, ale badania eksperymentalne pokazują również, że czosnek w proszku może pomóc zmniejszyć masę ciała i tłuszczu u osób ze stłuszczeniem wątroby.

12. Zielona herbata dla mniejszego wchłaniania tłuszczu

Dane potwierdzają, że zielona herbata może zakłócać wchłanianie tłuszczu, ale wyniki nie są jeszcze jednoznaczne. Badacze sprawdzają, czy zielona herbata może zmniejszyć magazynowanie tłuszczu w wątrobie i poprawić jej funkcjonowanie. Ale zielona herbata ma również wiele korzyści, od obniżenia poziomu cholesterolu do wspomagania snu.

Kupujcie te produkty!

6 pokarmów, których należy unikać w przypadku stłuszczenia wątroby

drinki z alkoholem

Zdecydowanie istnieją pokarmy, których należy unikać lub ograniczać w przypadku stłuszczenia wątroby. Pokarmy te na ogół przyczyniają się do przyrostu masy ciała i wzrostu poziomu cukru we krwi.

Unikaj:

 • Alkohol. Alkohol jest główną przyczyną stłuszczenia wątroby, jak również innych chorób wątroby.
 • Dodatek cukru. Trzymaj się z dala od słodkich potraw, takich jak słodycze, ciasteczka, napoje gazowane i soki owocowe. Wysoki poziom cukru we krwi zwiększa ilość tłuszczu gromadzącego się w wątrobie.
 • Smażone jedzenie. Jest ono bogate w tłuszcze i kalorie.
 • Sól. Jedzenie zbyt dużej ilości soli może spowodować, że organizm będzie utrzymywał nadmiar wody. Ogranicz sód do mniej niż 1500 miligramów dziennie.
 • Biały chleb, ryż i makaron. Biały oznacza zazwyczaj, że mąka jest wysoko przetworzona, co może podnieść poziom cukru we krwi bardziej niż pełne ziarna z powodu braku błonnika.
 • Czerwone mięso. Mięso wołowe jest bogate w nasycony tłuszcz.

Dodatkowe sposoby na leczenie chorób wątroby

uśmiechnięta dziewczyna

Oprócz modyfikacji diety, oto kilka innych zmian stylu życia, które można wprowadzić w celu poprawy zdrowia wątroby:

 • Bądź bardziej aktywny. Ćwiczenia, w połączeniu z dietą, mogą pomóc w utracie dodatkowej wagi i zarządzaniu chorobami wątroby. Dąż do uzyskania co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych w większości dni tygodnia.
 • Obniż poziom cholesterolu. Uważaj na spożycie tłuszczów nasyconych i cukru, aby utrzymać poziom cholesterolu i trójglicerydów pod kontrolą. Jeśli dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do obniżenia poziomu cholesterolu, zapytaj swojego lekarza o przyjmowanie leków.
 • Kontroluj cukrzycę. Cukrzyca i stłuszczenie wątroby często występują razem. Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w opanowaniu obu schorzeń. Jeśli poziom cukru we krwi jest nadal wysoki, lekarz może przepisać lekarstwa, które obniżą jego poziom.

Podsumowanie

Obecnie na rynku nie ma żadnych leków, które zostały zatwierdzone przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków na stłuszczenie wątroby. Podczas gdy utrata 10 procent wagi jest idealna, nawet 3 do 5 procent może pomóc. Poproś swojego lekarza, aby sprawdził Twoją krew pod kątem szczepionek na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Mogą one pomóc w zapobieganiu uszkodzeniu wątroby przez wirusy.