donica betonowa okrągła

Donice betonowe okrągłe – dlaczego warto?

Nasze miasta i miasteczka są coraz bardziej pokryte betonem. Nie tylko sprawia to, że w miastach trudno o cień i schronienie przed wysokimi temperaturami, lecz także wpływa na całą estetykę, jakość powietrza i samopoczucie mieszkańców. Chcemy obcować z naturą, gdyż jest to nam bardzo potrzebne. Dlatego miasta, projektując przestrzeń, uwzględniają w nich także roślinność.

Donice w przestrzeni miejskiej

Niestety, zabetonowane miasta nie pozwalają, by sadzić rośliny bezpośrednio na ziemi, dlatego też wykorzystywane są donice miejskie. Natura nie tylko zachwyca nas swoim widokiem, ale działa kojąco – ludzie często cieszą się zielenią, kolorami kwiatów, uspokaja ich to, relaksuje. Kontakt z naturą jest dla nas coraz ważniejszy. Dlatego dzięki donicom można zasadzić w mieście roślinność, nawet jeśli teoretycznie miejsce wydaje się niemożliwe do zagospodarowania. 

Co jest ważne przy wyborze donic? 

Zanim wybierzemy odpowiednie donice do naszych przestrzeni miejskich, warto się zastanowić, jakie kwestie są ważne. Przede wszystkim donice będą znajdować się na zewnątrz, a to oznacza, że muszą być odporne na wszelkie warunki atmosferyczne – zarówno deszcz, bardzo niskie temperatury, śnieg, lecz także upały i duże ilości słońca. 

Pogoda to nie jedyne zagrożenie – innym są… ludzie. Niestety, wciąż zdarza się, że donice są niszczone, przewracane, demolowane, podpalane. Dlatego warto wybrać taki materiał, który będzie bardzo ciężki lub dokładnie przymocować donicę do podłoża, na przykład za pomocą betonu i śrub. 

Donice betonowe

Powyższe wskazuje, że doskonałym wyborem mogą być donice betonowe okrągłe – są one ciężkie, odporne na opady, niskie i wysokie temperatury czy nasłonecznienie. Dodatkowo dostępne są w wielu wzorach, kształtach i kolorach, można je bez problemu dopasować do przestrzeni. 

Doskonale nadadzą się do zasadzenia w nich drobnych kwiatków, wszelkiego rodzaju traw, lecz także krzewów i innych roślin – nie tylko poprawią wygląd miasta, lecz także z pewnością zadziałają pozytywnie na środowisko naturalne, które coraz mniej w miastach. Poza tym mogą wyglądać naprawdę bardzo ciekawie. Mogą nam się kojarzyć z okrągłym betonowym walcem, który nie prezentuje się dobrze, ale nic bardziej mylnego. Dzisiaj kupić można donice o różnych kolorach, wzorach i teksturach, stworzyć coś specjalnie dopasowanego do przestrzeni naszej miejscowości, dopasować kolorystykę i sprawdzić, że donica będzie naprawdę niesztampowa. 

Dużym plusem donic betonowych okrągłych jest także to, że są one bardzo proste w utrzymaniu. Przede wszystkim nie jest trudne ich czyszczenie – wystarczy użyć odpowiedniego detergentu i szczotki, a następnie spłukać to obficie wodą. 

Drewniane donice do pewien czas wymagają impregnacji, co nie dzieje się w przypadku betonu. Na nim możemy ewentualnie odświeżyć kolor. 

Przestrzeń miejsca bez natury dużo traci, dlatego przy jej projektowaniu zdecydowanie warto zadbać o to, by było jej jak najwięcej. Donice mogą nam w tym pomóc.