Żywopłot z tui krok po kroku

Żywopłot wzdłuż ogrodzenia to jedna z lepszych form osłony przydomowego ogrodu przed wzrokiem przechodniów, hałasem i kurzem z ulicy. Można go sadzić z różnych roślin, ale do popularnych rozwiązań należy sadzenie żywopłotu z tui. Zobaczmy, jak posadzić żywopłot z tui.

Jakie tuje na żywopłot?

Pierwszym krokiem do posiadania żywopłotu z tui jest wybór odmiany, która zostanie do tego użyta. Jeśli zależy Ci na tym, żeby żywopłot rósł szybko, to dobrze sprawdzi się tuja brabant, gdyż jest to odmiana rosnąca bardzo szybko, której igły mają intensywny zielony kolor. Jeśli szybkość rośnięcia nie jest naszym priorytetem, to warto wybrać tuję szmaragd, która jak sama nazwa wskazuje ma szmaragdowo zielony kolor. Jej atutem jest nie tylko kolor, ale również stożkowy pokrój, dzięki któremu żywopłot ładnie się prezentuje nawet bez przycinania. Na żywopłot dobrze się nadają również odmiany Columna, Aurescens, Europe Gold, przy czym ta ostatnia rośnie w średnim tempie, ale przyciąga uwagę jasnozieloną barwą igieł.

Przygotowanie gruntu

Tuje należą do roślin dobrze rosnących w polskich warunkach klimatycznych. Najlepsze są dla nich gleby próchnicze o kwaśnym odczynie, dlatego przed sadzeniem dobrze byłoby przygotować grunt poprzez zastosowania kompostu, torfu lub specjalnego nawozu dla iglaków. Po takim przygotowaniu należy wymierzyć miejsca sadzenia tui, które powinny być od siebie oddalone o 80-100cm. Dzięki temu kolejne sadzonki będą miały miejsce na wzrost i rozwój, a jednocześnie będą w stanie stworzyć nieprzejrzystą zieloną ścianę.

Sadząc żywopłot z tui warto sięgnąć po agrowłókniny, które poprawią warunki rozwoju sadzonek, a jednocześnie pomogą uniknąć zachwaszczenia pomiędzy nimi. Jest to szczególnie istotne w początkowym okresie po sadzeniu, gdy tuje jeszcze przystosowują się do rośnięcia w nowych warunkach. Dzięki agrowłókninie ich korzenie mają więcej ciepła, a zatem nie grożą im przygruntowe przymrozki. Mają również lepszy dostęp do wody, gdyż pokryta agrowłókniną ziemia utrudnia parowanie, a brak chwastów sprawia, że w glebie pozostają cenne składniki odżywcze, dzięki którym tuje mogą dobrze się rozwijać.

Sadzenia tui

Po przygotowaniu gruntu i rozłożeniu na niej agrowłókniny czas przystąpić do sadzenia roślin. W tym celu należy w wyznaczonych miejscach wykopać otwory nieco większe niż bryła korzeniowa sadzonki, co pozwoli ochronić jej korzenie przed złamaniem i zmiażdżeniem. Przytrzymując roślinę w pionie należy zasypać dołek ziemią ogrodniczą, a następnie obficie podlać.